Pielęgnacja

Nierówny koloryt skóry – jak mu zaradzić?

Z upływem lat możesz zauważać coraz większą ilość przebarwień skóry twarzy, dłoni, ale także innych części ciała. Początkowe, niewielkie zmiany można zignorować, ale co zrobić gdy problem wciąż narasta? 

Wiadomo, że lepiej zapobiegać powstawaniu przebarwień niż później je leczyć, dlatego należy odpowiednio zadbać o swoją skórę już w momencie, gdy pojawiają się delikatne zmiany koloru skóry. W poniższym artykule przedstawimy Ci powody powstawania nierównego kolorytu skóry oraz metody radzenia sobie z nimi!

W poniższym tekście znajdziesz informacje odnośnie do nierównego kolorytu skóry i sposobów jego wyrównania!

Spis treści:

  1. Nierówny koloryt skóry – skąd się bierze?
  2. Jak zapobiegać przebarwieniom?
  3. Jakie kosmetyki na wyrównanie kolorytu skóry?
  4. Nierówny koloryt skóry – podsumowanie 

Nierówny koloryt skóry – skąd się bierze?

Pojawiające się przebarwienia mogą powstać na skutek wielu różnych czynników. Do tych najbardziej szkodliwych, a jednocześnie nieuniknionych, należą zmiany na podłożu hormonalnym. Dzieje się tak w przypadku ciąży, menopauzy, nadczynności tarczycy oraz doustnej antykoncepcji. Ma to związek z nierównomiernym rozmieszczeniem komórek wytwarzających melaninę – pigment odpowiadający za kolor naskórka. 

Ich powstawanie spowodowane jest nierównomiernym rozłożeniem komórek w skórze melanocytów. Wówczas w niektórych miejscach znajduje się za dużo lub za mało komórek wytwarzających melaninę.

Wpływ na nierówny koloryt skóry mają również czynniki zewnętrzne, przede wszystkim promieniowanie słoneczne UV. Chociaż pobudza ono melanocyty do zwiększonej produkcji melaniny (w taki sposób powstaje opalenizna), to tym samym jednak zaburza ich naturalny cykl produkcyjny. Na skutek tego komórki ulegają osłabieniu, a w efekcie – wzmagają powstawanie przebarwień. Swój wpływ mają na ten efekt także promieniowanie podczerwone oraz światło widzialne, których nie możemy unikać ani się przed nim chronić.

Pozostałymi przyczynami powstawania przebarwień mogą być:

  • stres;
  • zanieczyszczenia powietrza;
  • inne problemy hormonalne;
  • przyjmowanie niektórych leków;
  • blizny potrądzikowe.

Jak zapobiegać przebarwieniom?

Aby uniknąć problemu nierównego kolorytu skóry, warto już teraz rozpocząć działania profilaktyczne, które zahamują jego rozwój lub pozwolą zniwelować zaistniały problem. Dla wielu osób pierwszą myślą jest unikanie lub ograniczenie ekspozycji na słońce. 

Oczywiście warto zmniejszyć czas opalania skóry na plaży czy w ogrodzie, ale absolutnie nie zalecamy zaprzestania wychodzenia z domu w słoneczne dni! Przebywanie na świeżym powietrzu w trakcie, gdy słońce obdarza nas swoimi promieniami, zapewnia odpowiednią ilość witaminy D w organizmie. Możesz więc być spokojna – codzienne spacery wspomogą Twoje ciało! 

Pamiętaj natomiast o odpowiedniej ochronie skóry zarówno przed, jak i po ekspozycji na słońce. Stosuj kremy z odpowiednio wysokim filtrem SPF, reaplikuj go po upływie kilku godzin czy po wyjściu z wody i wytarciu się ręcznikiem. 

Nie zapomnij również o kremowaniu twarzy każdego dnia, niezależnie od tego, czy akurat świeci słońce, czy pada deszcz – promieniowanie występuje codziennie. Przenika ono przez szyby okien i samochodów, więc nie da się go uniknąć. 

Jeśli przyjmujesz leki, zwróć uwagę na to, czy nie powodują one reakcji fotouczuleniowej. Jest to sytuacja, w której promieniowanie UV wpływa na cząsteczki leku, prowadząc do powstawania uczulających, a czasem nawet toksycznych substancji. W przypadku kremów leczniczych mogą one wywołać przebarwienia naskórka. 

Unikaj również solarium, w którym skóra jest wystawiona na zintensyfikowane działanie promieniowania UV. Chociaż jest to szybki sposób na opaleniznę, nie sprzyja on profilaktyce przeciwprzebarwieniowej. Zamiast tego stosuj odpowiednie kosmetyki, które zapobiegną lub zredukują nierówny koloryt skóry. Wybieraj kosmetyki, które zawierają składniki wpływające na wyrównanie koloru i nie pozostawiają brzydkich plam.

Jakie kosmetyki na wyrównanie kolorytu skóry?

Spośród wielu kremów dostępnych w drogeriach wybieraj takie, które zapewnią Ci nawilżenie skóry, odżywienie jej i wyrównanie naturalnego kolorytu cery. Szukaj składników, wykazujących działanie rozjaśniające i przeciwutleniające. 

Jedną z najpopularniejszych substancji aktywnych wykorzystywanych w tym celu jest witamina C oraz jej pochodne. Znajdziesz ją m.in. w serum-boosterze na twarz, szyję i dekolt My Clinic Dermo-Infusion. Po jego zastosowaniu skóra staje się rozjaśniona, promienna i nawilżona. 

Dla zwiększenia efektu zastosuj również krem Forte na dzień dobry, który zawiera w składzie proteiny soi – składnik skutecznie blokujący utrwalanie przebarwień i zapewniający fotoochronę. 

Raz w tygodniu znajdź czas na odżywienie skóry dzięki Maseczce Głęboka Regeneracja. Jej głównym składnikiem jest retinol – pochodna witaminy A, która wykazuje głębokie działanie odmładzające i ujędrniające skórę. Wpływa na stymulację produkcji kolagenu, kwasu hialuronowego oraz elastyny. W dodatku, przy regularnym stosowaniu retinoidów zauważysz, że przebarwienia staną się jaśniejsze i mniej widoczne. Dzieje się tak dzięki jego zdolności do zmniejszania melanocytów i zahamowania produkcji melaniny w miejscach, gdzie występuje jej nadmiar.  

v8Ltr4ig7s1FJcxbZU6EWPjmYt-b8RvUtHhovZNDd5UmLVNQn_ti9aNgsSe9qlTERupm2pBK-n2vklf5io7eSNh-BDJJePM8siHGgE2g7hijOQI9IA-UytxPAHhG-CNElw-wtkqBfEnLOHIt_NbizQ

Nierówny koloryt skóry – podsumowanie 

Nierówny koloryt skóry może być problemem każdej z Nas, dlatego warto wiedzieć, jak mu przeciwdziałać oraz w jaki sposób reagować, gdy już go zaobserwujemy. Stosuj się do naszych wskazówek, wybierając kosmetyki zawierające w składzie substancje wyrównujące przebarwienia: witaminę C, retinol, proteiny soi czy kwas azelainowy.

Kosmetyki Janda zostały opracowane w celu niesienia pomocy kobietom, które zmagają się z wszelkiego typu niedoskonałościami skóry. Nasz zespół badaczy i naukowców każdego dnia pracuje nad udoskonalaniem powstałych produktów oraz tworzeniem coraz to lepszych kosmetyków, wspomagających skórę w codziennej pielęgnacji. Sprawdź naszą ofertę i wybierz produkt, najlepszy dla Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *