Prawda

…bo chodzi o to, żeby w życiu niczego nie udawać.
Nie musieć i nie chcieć być zafałszowanym.

Wybitna aktorka, reżyserka, felietonistka, autorka książek, dyrektorka artystyczna dwóch warszawskich teatrów. Człowiek - instytucja, osoba o niespożytej energii i prawości. Kobieta sukcesu. Mówią o niej "nasze dobro narodowe". Mama trójki dorosłych dzieci i babcia dwóch wnuczek. Współtwórczyni marki kosmetycznej JANDA.

Absolwentka Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Po raz pierwszy na ekranie pojawiła się w filmie Andrzeja Wajdy "Człowiek z marmuru". Od lat osiemdziesiątych pracuje nieprzerwanie w filmie i teatrze. Kiedy ogłosiła, że kupuje dawne kino Polonia, bo chce tam otworzyć jeden z pierwszych niezależnych teatrów w Polsce, usłyszała, że jest szalona. Nikt nie przypuszczał, że pięć lat później zaprosi widzów na drugą scenę, do Och-Teatru. By spełnić marzenie o niezależności artystycznej, założyła Fundację Krystyny Jandy na Rzecz Kultury i zainwestowała w Teatr Polonia wszystkie pieniądze ze sprzedaży domu w Warszawie. Zawsze brała sprawy w swoje ręce i nie bała się wyzwań. Jest laureatką wielu nagród i odznaczeń przyznawanych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Została nagrodzona m.in. na festiwalu filmowym w Montrealu, zdobyła Złotą Palmę w Cannes, Srebrną Muszlę w San Sebastian. Uhonorowana tytułami Najbardziej wpływowej osoby w kulturze, Człowieka Wolności 25-lecia w dziedzinie sztuki (2014), Najwybitniejszej aktorki XX wieku, jednej z 50-u najbardziej wpływowych kobiet w Polsce, nagrodą Kisiela w kategorii przedsiębiorca (2011), nagrodą Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan (2011), medalem im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauk organizacji i zarządzania i za ich praktyczne wdrażanie (2008), Medalem Karola Wielkiego, za wkład w zjednoczenie Europy oraz walkę o równouprawnienie kobiet (2006), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2002), Krzyżem kawalerii Republiki Francuskiej, tytułem przyznanym przez miesięcznik "Home & Market" (2000), Nagrodą Ministra Spraw Zagranicznych za zasługi dla kultury polskiej za granicą (1991).

Jestem dziś w takim momencie życia, kiedy nie muszę niczego udowadniać, popisywać się, ja wszystko już miałam, już nie biegnę na szczyt. Polubiłam to gdzie jestem i bardzo to cenię. Niezależność, którą zdobyłam, prywatność, wolność decyzji. To wszystko pozwala mi nadal rozwijać się w różnych obszarach twórczości i biznesu. Zawsze i wszędzie stawiam na prawdę. Dlatego także marka kosmetyczna JANDA nie obiecuje niczego ponad to, co rzeczywiście mogą zrobić dla skóry produkty. Uczciwie. Bardzo mnie to cieszy.